
JANCSO ATTILA ÎNTREPRINDERE INDIVIDUALĂ
Sat Oraseni, Comuna Martinis
Romania

KALI SANDOR PERSOANĂ FIZICĂ AUTORIZATĂ
Sat Glodeni
Romania

MARTHI JENŐ PERSOANĂ FIZICĂ AUTORIZATĂ
Comuna Sanzieni
Romania

MÁTÉ B. LEVENTE ÎNTREPRINDERE INDIVIDUALĂ
Sat Petreni, Comuna Martinis
Romania

JÁNOS CSONGOR ÎNTREPRINDERE INDIVIDUALĂ
Comuna Danesti
Romania

György László
Vlahita
Romania
Szentegyházán gazdálkodom, 8,74 hektár területen és 26 szarvasmarhával. Gyerekkorom óta foglalkozom mezőgazdasággal, 2007-től van önálló bejegyzett farmom, 2009-ben pedig elkezdett jogi személyként működni a gazdaság. Tapasztalatokat is szereztem az elmúlt évtizedekben, de elméletileg is képeztem magam, tanfolyamokon vettem részt.
2007-ben volt 10 szarvasmarhám, és vásároltam még 5 törzskönyvezett vemhes üszőt Ausztriából, ezek az állatok, valamint a leszármazottaik képezik a gazdaság jelenlegi 26 fős állatállományát. Ezek közül 14 fejőstehén, a többi növendék. Az állatokat egy hagyományos 130 négyzetméteres gazdasági épületben, kötött tartásban tartom, a megtermelt tejet a Gordon felvásárlónak értékesítem. A bikaborjakat egyhetesen szoktam eladni, továbbhizlalásra. A feleségem és a fiam is részt vesz a gazdaság munkálataiban, szeretnénk tovább fejleszteni, növelni az állatlétszámot. A jelenlegi istállóban 20 fejőstehén és 15 növendék fér el, egyelőre ezt a létszámot tervezzük elérni, de hosszabb távon új istálló építését is tervezzük.
A farm mindössze egy 53 lóerős UTB traktorral rendelkezik, ami kampány-időszakban eléggé megnehezíti a dolgunkat, hiszen gyakran kell bérmunkához folyamodnunk. Az időjárás gyakran nem engedi meg nekünk, hogy a rendösszeverés, préselés, szállítás, esetleg fóliázás között mindig hazamenjünk eszközt cserélni. Habár szinte minden eszközünk megvan, hiányzik egy traktor. A kaszáláshoz egy 210 cm-es tárcsás kaszát használunk, kardánhajtású forgatóval és sodróval szárítjuk a rendet, és egy körbálázóval préselünk. Ha szenázst akarunk, a fóliázás bérmunkában történik.

Ferma H.P.H. Farm Srl
Sat Craciunel, Comuna Ocland
Romania
A Ferma H.P.H. Farm Kft. 2003-ban alakult, alapítója a Harvest Hope Pro Homorod alapítvány. Az eredeti elképzelés szerint ez egy közösségi vállalkozás, melynek a célja, hogy a Oklánd környéki szarvasmarhatartó gazdákat segítse és próbálja összefogni. 2013-ban született egy alapítói döntés, mely szerint bevették Boros Csabát társtulajdonosnak a vállalkozásba, mivel a gazdaság felvirágoztatására szükség volt egy vállalkozásban jártas személyre. Akkoriban Boros Csaba a Merkúr és Szuper üzleteket működtető Elan Trio Kft. tulajdonosa és ügyvezetője volt. 2014-ben a mostani többségi tulajdonos, Petroczki Judit Ágota, átvette a többségi tulajdont Boros Csabától. Ugyanabban az időben, Petroczki Géza, Ágota édesapja szövetkezeti tag lett a Nagyküküllő Mezőgazdasági Szövetkezetben, melynek jelenleg elnöke. Mindez idő alatt az ügyvezető Orbán Csaba volt, ő 2017-ben mondott le a tisztségéről, ekkor vette át az ügyvezetést Petroczki Ágota. Jelenleg a farmot közösen vezeti férjével fiatal gazdákként, Roca Róberttel, aki mint farmvezető alkalmazott. 80 hektár földet művelünk és kaszálunk jelenleg, melyen előállítjuk a közel 100-as létszámú piros-tarka szarvasmarháinknak az élelmet. A munkálatokat 3 traktorral végezzük, valamint egy szénafelszedővel, fóliázóval, trágyaszóróval, szippantóval. A földjeinket a helybéli gazdákkal együttműködve műveljük meg, a helyi gépparkot is úgy próbáljuk közösen kialakítani, hogy a nagyobb beruházások kiegészítőek legyenek a kistérségben. A nyers tejet a Nagyküküllő Mezőgazdasági Szövetkezetnek szállítjuk, melynek tagja is vagyunk. Megjegyezem, hogy a Nagyküküllő Mezőgazdasági Szövetkezet részt vett a Pro Economica Alapítvány által kiírt integrátori projektben is, amely keretén belül a beszerzésre kerülő javakat a mi farmunk által is biztosított alapanyag feldolgozására fogja használni. Tejcsarnokként is működünk, jelenleg két gazdától gyűjtünk be tejet napi rendszerességgel két 1000 literes tejtank segítségével. A pályázattal fejőházba szeretnénk beruházni, hogy higiénikusabban és gyorsabban tudjuk fejni az állatokat, így pedig jobb minőségű tejet szállítunk. Folytonos munkaerő hiánnyal küzdünk, a fejőházzal e problémát próbáljuk meg részlegesen kiküszöbölni, valamint a szabad tartást is el tudjuk indítani.
Az Egyéb dokumentumok keretén belül csatoltam a gazdaságban levő állatokról kiállított nyilvántartás román nyelvű változatát, gazdasági földterületek bérleti szerződéseinek román nyelvű változatát, valamint a képzésről, szövetkezeti tagságunkról szóló dokumentumokat és a nyers tej értékesítéséről szóló dokumentum másolatát román nyelven.

SZABÓ ATTILA INTREPRINDERE INDIVIDUALA
Badeni
Romania

Nagy Zsolt
Comuna : Martinis Sat .: Rares
Romania
1992 május 12.-én születtem Recsenyéden, szüleim gazdálkodtak, már kicsi gyermekként belenevelkedtem és meg is szerettem a gazdálkodást. A közgazdáz diplomám mellett elvégeztem egy mezőgazdasági tanfolyamot is, de az élet iskolája volt, ahol elsajátítottam a mezőgazdaság rejtelmeit. Tagja vagyok a Homoródszentpáli Szarvasmarhatartó Gazdaegyesületnek. A saját gazdaságomat 2014-ben kezdtem el, 30 hektár bérelt területtel és 3 fejős tehénnel. A területekről begyűjtött takarmányt értékesítettem amit nem ettek meg a teheneim. Most 33 darab fajtiszta Limousine tehén és 32 darab borjúval rendelkezem, amelyekkel be vagyok iratkozva a ACBCR Suceava Egyesületbe, aminek a célja a fajtisztaságának megmaradása. Gazdaságosabbnak találom a saját állományommal a megtermelt takarmányokat feleltetni

Máté Ildikó
Sat. Petreni (com. Martinis)
Romania
1976-ba születtem Homoródszentpálon. Szüleim gazdálkodtak, mellettük én is megtanultam és megszerettem ezt az életformát. Ezért választottam iskolámnak a székelyudvarhelyi mezőgazdasági profilú szaklíceum könyvelés szakát, ahol agro-zoo technikát is tanultunk, ami a mezőgazdasági gépek-, talajművelés-, kertészet- és állattartásból is felkészített. 1997-be férjez mentem, édesapámtól 2 fejős tehenet, 2 malacot és 2 juhot kaptam ajándékba, ezzel inditottam a gazdálkodást. Ma 28 fejőstehén, 9 borjazó üsző, 15 borjú, 52 darab juhom van és 3,86 hektár saját és 25,30 hektár bérelt területen gazdálkodom. A teheneimmel részt veszek a fajtanemesítési programba, amit a hermáni Szimentál tipusu Pirostarka Egyesület végez. Fontos, hogy fajtiszta teheneim legyenek, mert azonos létszámú állománnyal, jó takarmányozással nagyobb tejhozamot érhetek el. Ez látszik az ellenőrzés alatt született és később megborjazott üszőimnél. Időközbe sikerült megvásárolnom egy traktort és a hozzá csatolható gépeket és a 20 éves fiam segítségével, a földeket megművelem, a takarmányokat az állataim részére megtermelem. Közbe bérmunkát is kell fizetnem, mert hiányzik még pár kapcsolható gép. Tagja vagyok a Homoródszentpáli Szarvasmarahatartó Gazdaegyesületnek. A teheneim tejét az egyesületen keresztül ahol tag is vagyok felvásárolja nyerstejként és a GORDON PROD KFT tejüzemnek adja el feldolgozásra, ebből származik a bevételem egyik fele, a másik pedig a borjak és a hizlalt bárányok eladásából

Szabó Csaba Mózes
Martinis/homoródszentmárton Sat. Oraseni/városfalva
Romania
1992-be születtem Városfalván, gazdálkodó családba. Szüleim és nagyszüleim mellett még kicsi koromba belenevelkedtem a gazdálkodásba, amit megtanultam és megszerettem. Ebből az indíttatásból választottam középiskolámnak a Székelyudvarhelyi Eötvös József Szakközépiskolát, ahol élelmiszer-elemző technikus szakon tanultam, de tantárgyaim között volt agró-zoo technika is. Részt vettem a környékünkön szervezett tanfolyamokon és felkészítőkön ami mezőgazdasággal és állattenyésztéssel volt kapcsolatos. 2015-be alapítottam az egyéni vállalkozásom a nagyapámtól bérbevett 5,54 hektárföldterülettel és édesapámtól ajándékba kapott 2 fejős tehénnel. Most 42 darab fejős tehenem, 3 borjazó üszőm van. A teheneimmel részt veszek a fajtanemesítési programba, amit a hermáni Szimentál tipusu Pirostarka Egyesület végez. Fontos számomra, hogy fajtiszta teheneim legyenek, mert azonos létszámú állománnyal, jó takarmányozással nagyobb tejhozamot érhetek el. Ez látszik az ellenőrzés alatt született és később megborjazott üszőimnél. A havi 7500 liter tejet a helyi tejfeldolgozó üzem vásárolja fel nyerstejként, a borjaim jó áron értékesítem, ebből származnak a bevételem egyik fele. Időközbe megvásároltam a traktorhoz kapcsolható gépeket és 2017-ben sikerült egy új traktort is megvennem, amivel bérmunkálatokat végezek a helyi gazdáknak, ebből származik a bevételem másik fele. Tagja vagyok a Homoródszentmártoni Állattartó Gazdaegyesületnek.

Deak Mihaly
Sat Estelnic ,comuna Estelnic
Romania
Meheszettel valo talalkozasom 1998ban tortent, amikor egy idos mehesz jovoltabol reszt vehettem egy kaptar tartalmanak a megtekintesen.Azonnal megtetszett a mehek elete es el is dontottem hogy nekem mehek kellenek. Hamarosan vasarolta ket mehcsaladot es ket rajt a bacsitol.Ezt koveto evekben meg nehany mehcsalad vasarlasaval es tovabbi szaporitassal fejlesztettem az allomanyt ami elerte a 270 letszamot. Tobb evig ezen csalad szammal termeltem,ami a 2018 as evben drasztikus mehpusztulas kovetkezteben visszacsokkent 55 csaladra.Jelenleg 74 mehcsalad van, de mar a folyamatban levo szaporitasnak koszonhetoen ez evben elerem a 150 csaladszamot, es jovo evtol termelni is tudok veluk.Tovabbi szaporitassal az elkovetkezo evekben szeretnem visszaallitani a 250-300 koruli letszamot.
A mehek altal termelt termekek : viragpor,propolisz,mehviasz,tovabba a fajtamezek,gyumolcsvirag,repce,akac,hars,vegyesvirag,napraforgo .Nem elhanyagolhato a mehek altal vegzett beporzasi tevekenyseg, mely szolgaltatas gyakorlatilag kevesbe van ertekelve.Esztelnek kozsegben a meheszet reszere telephellyel rendelkezem ,ahol epulet van kialakitva az eszkozok raktarozasara,mezpergetesre es mehek teleltetesere.Meheszkedesi tehnologiam ugy van kialakitva,hogy a nehezebb fizikai munkat igenylo fazisok gepesitve vannak,ugy mint mezes keretek elszedese,fodelezese,pergetese mezes fiokok , hordok mozgatasa ,ami raklapon tortenik,epuleten belul kezi mozgatasu hidraulikus emelovel ,ezenkivul terepes rakodo geppel.A mehek szallitasakor,vandorlaskor is a terepes rakodoval tortenik a kaptarak teherautora valo pakolasa .Ez a rakodogep egy 20 eves atalakitott targonca ,ami mar nem mindig biztonsagos ,vagyis muszaki okokbol neha a legrosszabb idopontban mondja fel a szolgalatot.Ez a beruhazas lenne a legaktualisabb es hivatott lecserelni a regi gepet ,amivel gyorsan es biztonsagosan lehetne a vandorlasi szezonban a rakodast biztositani es a leheto legtobb mehlegelore valo vandorlassal novelni a termeles mennyiseget.
A mehesz szezonban a csalad segit a mez porgetesnel .A felesegem es mar a lanyom is aktivan reszt vesz a munkalatokban. A mehek koruli munkaban es a szallitasnal, rakodasnal a fiam egy kivalo segitseg ,kezeli a rakododepet ,vezeti a potkocsis gepjarmuvet .Termekeinket haztol,vasarokban,ismerosok koreben ertekesitjuk kis tetelben .Nagyobb mennyisegben a szekelyudvarhelyi Varga Mezes mezeskalacs keszito cegnek szallitok akivel mar hosszu ideje jo kapcsolatban vagyok .
Remelem hogy a gyerekeim is megtalaljak ebben a szakmaban a szamitasukat es tovabbra is eggyutt fogunk dolgozni .