ILYES FARM SRL

ILYES FARM SRL

Comuna Sînpaul

Romania

Agrogym Srl

Agrogym Srl

Municipiul Targu Secuiesc

Romania

1998-tol kezdtem el gazdalkodni es jelenleg 250 ha-on gazdalkodok.Sokat segittene ez a potkocsi az oszi betakarittasnal,mivel krumplit,buzat es repcet is konnyebben betudnek takarittani a mezorol.

Pinus Siculus S.R.L.

Pinus Siculus S.R.L.

Comuna Ilieni

Romania

A kis gazdaság létrejöttének dátuma 2011. Cégalapításom célja volt, hogy hivatalos úton kezdjem tevékenységemet a mezőgazdaság ezen ágán.
Megtakarított pénzemen gépeket, kertészeti eszközöket vásároltam és saját magam kezdtem a dísznövény szaporítást szüleim telkén. Terveim közt szerepelt a kertészeti áruda megnyitása helyi éghajlati adottságokhoz, talajviszonyhoz alkalmazkodott növények sorával , amit helyi termelő ajánl. Idénymunkások segítségével őszre változatos növényfelhozatal várta az újság hirdetés útján Szentkirályba kicsalogatott vásárlókat. A kínálatot bővítettem gyümölcsfa oltványokkal és bogyós gyümölcsökkel.
A Magyarországon szerzett kertészeti tudásom és az emberséges kiszolgálás meghozta az eredményt, időről időre elégedett vásárlók kerestek fel. Igény mutatkozott saját nevelésű növényeim iránt. Vásárlóim közül került ki kertészmérnök feleségem is, akivel közösen egyre sikeresebben tudtunk eleget tenni a vásárlók igényeinek.
2014-től saját nevelésű gyümölcsfákat és gyümölcsbokrokat tudtunk felmutatni. Kínálatunk évről évre bővült, így a helyi jellegzetes fajták mellett sikerült igazi tájfajtákat is újra visszahozzunk a termesztésbe, úgy, mint a pónyik, batul, Budai Domokos, citromalma, cigányalma, veresbelű körte, stb.
Előállított csemetéink jelentették az igazi áttörést számunkra, mert a vásárlók elégedettek voltak a gyümölcsfák 95 % feletti eredésével, fajtaazonosságával, úgy vegetatív, mind generatív fejlődésével.
2016-ban sikerült az árudát Illyefalvára, saját területre költöztetni. A gyümölcsfaiskola területét is növeltük és kiterjesztettük termelésünket a dísznövények irányába is. Az egy hektáros bérelt mezőgazdasági területünk mellett még bérbe vettünk egy közel 75 áras parcellát. Kertészmérnök feleségem által új lendületet kapott a gyógy- és fűszernövények, sziklakerti évelők termesztése.
A magánszemélyek mellett árudákat, kertrendezőket szolgálunk ki jelenleg.

Ferma Rozsa-Brăduţ Srl

Ferma Rozsa-Brăduţ Srl

Sat Brãduţ, Comuna Brãduţ

Romania

A állattenyésztés mezőgazdaságot már a szüleimmel kezdtem el az ott szerzet tapasztalatok segítségével 2012-ben elindítottam saját állattenyésztői vállalkozásomat. A gazdaságom jól és megfelelő működtetéséhez a gyakorlati tapasztaltat mellett fontosnak tarom az elméleti tudást is így eleveztem egy mezőgazdasági kurzust is. Jelen pillanatban Bardoc község határában gazdálkodom 24.62 hektár bérelt területen amit hivatalosan bérleti szerződéssel bérlek a helyi emberektől. A területeimen az állataimnak termelem meg a szükséges tápanyagot lucernát, törökbúza silót,zabot, szénát. rendelkezem 54 szarvasmarhával amiből 30 darab fejős a többi az növendék. A tej értékesítésére rendelkezem szerződéssel egy tejfeldolgozó üzemmel aki napi szinten elviszi a termékemet a többi termékemet a szabad piacon értékesítem . A gazdaságomnak szükséges alapanyagokat vegyszerek, műtrágya, orvóságok, alkatrészeket helyi beszállítóktól szerzem be.

Ladó Alfréd-Albert

Ladó Alfréd-Albert

Oras Vlahita (szentegyháza)

Romania

Ladó Alfréd Albert vagyok 48 éves szentegyház-i 3 gyermekes családapa.
A családi vállalkozásunkat 2009 elején alapítottuk a feleségemmel azzal a céllal, hogy több lehetőségünk nyíljon meg előttünk, pályázhatunk, jobban fejlődhetünk. 2009-ben pályáztunk is 1500-EURO-s pályázatot, gépek vásárlásából szerettünk volna gyarapodni, de sajnos 3 év után nem engedtek tovább.
A családalapítás előtt dolgoztam néhány évet Magyarországon, majd Svájcban. A jövedelmet földterületek vásárlásába fektettem, miközben gyarapítottam a tudásomat a mezőgazdasági munka területén. A középiskolában állategészségügyet tanultam, ennek egy felsőbb fokozatát a technikusi végzettséget is megszereztem. Így feltett szándékom volt, hogy saját területen, saját állatokkal egy kisebb farmot tudjak kialakítani és ez sikerült is. Jelenleg kb. 20 ha -on gazdálkodunk, ebből 10,78 saját terület, és 20 szarvas marha , két ló alkotja az állatállományt.
A gazdaságunk fő tevékenysége a tejtermelés, 15 fejős tehén az alappillér. A Székelyszentlélek -i ,,GORDON” tejfeldolgozó céggel van szerződésünk, ők szállítják el tőlünk a nyers tejet. Szabad eladásban is tudunk értékesíteni a tejből piacon szomszédoknak, rokonoknak. A bikaborjakat felhizlaljuk és eladjuk, az üszők pedig alkotják a fejősök utánpótlását.
Hegyvidéki területen vannak a kaszálók, elég nehéz a takarmánykészítés. A területek több parcellából állnak a mezei utak pedig rosszak, sok idő az utakon töltődik el. Idáig a lovakkal oldottuk meg a takarmány hazaszállítását, de szeretnénk fejleszteni és a legfontosabb a fejlődés felé egy komoly 4×4 kerékmeghajtású traktor megvásárlása.
A második nagy problémánk, ami arra utal, hogy milyen nagy szükségünk van egy traktorra az, hogy 5 éve épült UNIOS gazdasági épületünk van ( az előző két alkalommal is a tűz áldozatává vállt) és a trágyalé kihozására mindig , bérelni kell az erőgépeket (egy erre a célra való second –hand tartálykocsit már sikerült is beszerezni).

Dali Gyula-Lóránd

Dali Gyula-Lóránd

Covasna

Romania

Jó napot kívánok, a nevem dr. Dali Gyula-Lóránd felsőfokú végzettségemet a kolozsvári Agrártudományi és Állatorvosi egyetem, Állatorvosi karán szereztem. A szakmám mellett egy kis mezőgazdálkodással foglalkozó vállalkozást is vezetek. A 90-es évek elején a nagyszüleimnek visszaszolgáltatott földeken kezdtük a gazdálkodást a családommal. Miután befejeztem az egyetemet úgy gondoltam, hogy tartozom a nagyszüleimnek és szüleimnek akik ösztönöztek és segítettek e kitűnő szakma kiválasztásában azzal, hogy haza jöjjek szülőfalumba Csomkőrösere és segítsem, folytassam és ugyanakkor fejlesszem az általuk elkezdett munkát. A nagyszüleim által vásárolt erőgép (UTB 445 Fiat kis traktor) a hozzátartozó szénabetakarító gépek (kasza, gereblye), föld megművelő gépek (eke, kultivátor) kapacitása nem elegendő a nagyszüleim és az általunk kibérelt és vásárolt (feleségem és én) földek megmunkálására. Úgy döntöttünk 2017-ben vásárolunk egy 95 lóerős használt Massey Ferguson típusú traktort. 2018-ban vásároltunk egy, az ennek a traktornak megfelelő Niemeyer típusú használt hármas váltóekét. A helyi adottságokból kifolyólag gyakoriak sajnos a vadak által okozott károk, ez arra késztetett, hogy olyan kultúrákat termesszünk, amiket nem fogyasztanak előszeretettel a vadak, elsősorban a vaddisznók és a medvék. Ilyenek például a lucerna, szója, repce és egyes kalászosok, és amely növények jól termeszthetőek az itteni talajtípust és klímát figyelembe véve. Ezeket a tényezőket figyelembe véve eddig lucerna termesztéssel próbálkoztunk ami jól bevált és az idei évtől próbáljuk a szóját. Mivel a lucerna egy lédús takarmány és a gyors növekedése révén 3-4-szer is meg kell kaszálnunk ezért igényelnénk az Önök által felajánlott támogatási lehetőséget egy olyan kasza vásárlására mely nem csak a teljesítménye, hanem a lédús takarmányok kíméletes feltárásában is a jelenlegi piacon első helyen áll.
A jövőre nézve terveink nem csak a növények termesztésére és annak az értékesítésére irányulnak hanem az általunk és a környéken megtermelt nyersanyag felvásárlására és elsődleges feldolgozására is .Ennek érdekében építettünk egy 300 négyzetméteres csarnokot és beszereztünk egy pelletáló gépsort mely alkalmas a lucerna elsődleges feldolgozására (pelletálására) és különböző takarmánykeverékek (tápok) előállítására is.
Úgy gondolom ezeknek a beruházásoknak teljes körű befejezése és folyamatos fejlesztése segít a jövőben a szülőföldünkön való megmaradásunkban és ugyanakkor annak a megtartásában is.

Bogyó Zsombor-Nándor

Bogyó Zsombor-Nándor

Tomești

Romania

1.1.tA vállalkozás tevékenységének bemutatása

A vállalkozás indulásakor a szüleim által addig fenntartott állatállományt teljes egészében díjmentesen átadták a vállalkozás javára, a földterületeket pedig bérmentesen bérbe adták az addig meglévő mezőgazdasági gépekkel együtt.
Az első év feladatát az állatállomány bővítése és beállítása jelentette.
Kezdetben a farm 20 szarvasmarhával indult, amelyből 10 fejőstehén, 5 darab 1 évnél fiatalabb növendék, 4 darab 1 és 2 év közötti növendék, egy 3 éves üsző és 10 darab juh alkotta. Az állatállomány termékenyítése gondosan megválasztott genetikai állományú szaporítóanyaggal történik, amelyet a Hargita megyei Állatnemesítő és Szaporodásbiológiai Hivataltól szerez be a vállalkozás. A szaporulatból az üszők a telephelyen kerülnek felnevelésre, a bikaborjakat pedig többnyire exportra értékesítjük.
A kezdetben vegyes állatállományt mára már szinte teljes mértékben genetikailag kiváló román piros tarka (Bălţată românească) egyedek alkotják.
A helyileg alkalmazott tartástechnológia alapján a helyi kaszálós területek évente egyszer kerülnek kaszálásra, mivelhogy hegyvidéki régióban (700 m tengerszint fölött) helyezkednek el a farmhoz tartozó területek, ami környezettudatos gazdálkodásnak minősül. A kaszálókról lekerülő zöldet szárítás és tárolás után etetjük meg az állatokkal.
A tejelő egyedek takarmányát a szántóterületeken megtermelt búza- és árpadarával valamint apró burgonyával egészítjük ki. Az állatok vízellátása pedig az istálló közelében elfolyó hegyvidéki patakból történik.
A 305 napos laktációra számolva a tehenek átlagos tejhozama 2018-ban 4.400 – 4.700 liter volt. Az értékesített tej 4,1 – 4,2 % zsír- és 3,4 – 3,5 % fehérje-tartalmú volt. A megtermelt tejet a madarasi BOMILACT MADARAS SRL. termék-értékesítési szerződés keretében vásárolja fel és szállítja el a farmról Madarasra ahol feldolgozásra kerül.
A vállalkozás 2015 júliusában tíz évre szóló bérleti szerződést kötött a cégtulajdonos szüleivel, akik bérmentesen átadták a cégnek egy új istálló használati jogát, amely hosszútávon biztosítja a vállalkozás számára a célszerű működést egy telephelyen, mert a fent említett állatállomány 2015-ig két telephelyen volt elosztva.
Az említett istállóban a későbbiek folyamán több alapvetően szükséges felújítást valósítottunk meg mint, tejház és takarmánytároló létrehozása.
Az első években 27,45 hektár mezőgazdasági területet bérelt a vállalkozás, amelyből 8,63 hektár szántóterület és 18,82 hektár kaszáló ez az alapvető pillér, ami hosszú távon biztosítja és megteremti az állatok élelmezését. A szántóterületbe búzát, árpát, burgonyát és lucernát termeltünk. A megtermelt termény egy része alkotja az állatok takarmányát, a fennmaradó rész és a minőségi burgonya a helyi kereskedőknek értékesítődik.
tJelen időszakban a vállalkozás 11,01 hektár szántóterületet és 18,95 hektár kaszálós területet bérel, ahol elsősorban hagyományos növénykultúrák: búza, árpa, burgonya és lucerna termesztése történik.

Dancs Anna Maria

Dancs Anna Maria

Sat Comandau, Comuna Comandau

Romania

A vállalkozás fő tevékenysége a birka tenyésztés (Lacaune faj) és a tejfeldolgozás, a kész termékeinket jelenleg otthon házi körülmények között készítjük. A farm munkálataiba és a tejtermékek előállításában besegít a család összes tagja.

Kihasználva hogy Kommandó a Kárpát kanyarban több mind 1000 m magasban fekszik, kevés szennyező ipari létesítmény létezik a környéken, földrajzi elhelyezkedésből kifolyólag a természeti körülmények optimálisak az állat tenyészéssel foglalkozó vállalkozások megteremtésére és fentartására 2011-ben gyors elhatározás után és ott hagyva a biztos munkahelyet indult be a vállalkozás.
2012-ben elvégeztem egy állat tenyésztési tanfolyamot, 2015 szeptemberében a lányom és a férjem elvégezték a Magyaróvári Biotechnikai állomáson rövid kurzusú juh-kecske inszeminátor képzést, az elsajátított gyakorlati és elméleti ismeretek alapján alkalmasak arra, hogy juh állományunkat termékenyítsék, nem elhanyagolható tény az sem, hogy nagyobbik lányom végzős állatorvosi hallgató a kolozsvári Állatorvosi Egyetemen, diplomadolgozata fő témája a mesterséges megtermékenyítés.
A juh állományunk jelenleg 393 juhot számlál, az önök által felkínált lehetőséget kihasználva szeretnénk számukat bővíteni még 120 Lacaune anya juhval és 2 darab Lacaune kossal.
Kihasználva hogy a férjem 1992-ben Svájcban elvégzett egy sajt gyártó tanfolyamot, az ott tanultak alapján gyártsuk a saját juh tejből előállított termékeinket, melyek a következők: juh sajt, juh túró, telemea, orda, fetta sajt. Tervezzük a jelenlegi temékeink portfóliójának a növelését új termékek piacra dobásával, mint pl.: kék-fehér penészes lágy sajt, valamint szeretnénk foglakozásal ellátni még egy családot (férj és feleség). A pályázat által reméljük , hogy megnövekszik vállalkozásunk forgalma így évről-évre fejleszthetjük a vállalkozást, lépést tartva a fejlődő tehnológiával. A vállalkozás megalakulásakor a rövid távú célkitüzésünk a helyi piacra való betörés volt, ezt a célkitűzést sikerült elérnünk.
2012-től azon dolgoztunk hogy az előállitott termékeinkkel betörhessünk a megyei és a környékbeli piacra, új viszonteladók és kliensek megszerzésével. 2015-ben sikerült partnerségre lépni egy hagyományos termékeket forgalmazó céggel Bukarestben, ezt a partnerséget tekinthetjük az országos piacra való betörés alapjának. A piacra való bekerülésünket követően fokozott figyelmet fordítunk a folyamatos fejlődésre, termékeink minőségenek megörzésére és javítására hisz országos szinten több versenytárs is létezik, melyel azonos a célcsoportunk de mindenkinek sikerül boldogulnia a piacon mivel a kereslet a “hayományos” tejtermékekre növekvő tendenciát mutat.
Fontos kiemeli, hogy a juhok téli takarmányozása bio minősítésű takarmánnyal történik, szerződésünk van a CERES (Certification of Environmental Standards GmbH), német céggel aki nyomon követi a bio takarmány termelést. Ezzel is hozza járulva az 'E betü nélküli természetes tejtermékek készítéséhez.
A pályázat által szeretnénk bővíteni juh állományunkat 120 Lacaune anya juhval és 2 darab Lacaune kossal.
A Lacaune juh pozitivuma, hogy magas a tejhozama, jó anyai tulajdonságokkal, asszezonalításra való hajlammal rendelkezik, az év bármely szakában termékenyíthető. Kifejlett korban az anya juh 55-70 kg, a kos pedig 95-110 kg. Származási helye a Francia középhegység. Közepes nagyságú, fehér színű, a fej keskeny, profil vonala domború. Mind az anyajuhok, mind a kosok szarvtalanok, nagy lelógó füleik vannak.
A vállalkozás bemutatása által remélem sikerült meg győznöm önöket, hogy számomra és családom számára is fontos az önök támogatása hisz nagyban hozzájárul a vállalkozás célkitűzései eléréséhez és a szülőföldön való boldoguláshoz és ugyanakkor a hagyományok ápolásához ebben a rohanó világban.

Nagy István Csongor

Nagy István Csongor

Bățanii Mari

Romania

2018-ban alakult gazdaságomat szeretném fejleszteni. 1991-ben születtem Baróton, Nagybaconi lakós vagyok, nős, egy kislány édesapja. Őseim is itt éltek, mezőgazdasággal foglalkoztak több nemzedékre visszamenőleg. A középiskola elvégzése után 2014-ben a Kolozsvári Állatorvosi és Agrártudományok egyetemén állattenyésztési mérnöki oklevelet szereztem. Ezt követően 2016-ban ugyanezen az egyetemen mesteri oklevelet szereztem élelmiszer ellenőrzés szakon. Mivel a mezőgazdaság örökölt és tanult mesterségemmé vált, 2018-ban habozás nélkül jegyeztettem be gazdaságomat jogi keretek között (Nagy K. István Csongor Întreprindere Individuală). Gazdasági tevékenységem megkezdésében szüleim segítettek 19 darab szarvasmarhával, amely mára 26 darabra szaporodott, amiből 19 darab pirostarka anyaállat (tehén) és 7 darab növendék. Tagja vagyok a Kovászna Megyei Szarvasmarhatartó Egyesületnek és az országos pirostarka szarvasmarhákat tömörítő szervezetnek mert az állataim genetikai megfigyelésen vannak, valamint fajtanemesítési programhoz tartoznak. Napi értékesített tejmenyiségem 350-380 liter nyers tej amit a Prodlacta (Brassó megye) tejgyár vásárol fel érvényes szerződés alapján. A született ünő (tehén) borjakkal részt veszek a fajtanemesítő programban, a bikaborjakat húsmarhaként értékesítem 400 kilogrammos súlyuk elérése után. Az állataim nyári időszakban a nagybaconi közbirtokosság legelőjén külön csordában legelnek. Kezdetben 5,30 ha területen gazdálkodtam mára 7,19 ha az általam megművelt terület melyet továbbra is szeretnék növelni. Szántóföldeken termelek 1,45 ha burgonyát, 1,12 ha búzát és 2 ha lucernát. A búzát és a lucernát az állataim takarmányozásánál értékesítem, az étkezési burgonyát pedig a szabad piacon. A fennmaradt terület gyepterület, melyen szálastakarmányt termelek. Eddigi jövedelmemből a földterületeimet valamint a gépparkomat gyarapítottam. Jelenleg tulajdonomban áll egy 5 tonnás utánfutó, egy körkasza, rendsodró, kockabálázó és egy eke. Ezekkel a gépekkel idáig szüleim traktorával dolgoztam.

Sándor Zoltán-Zsolt

Sándor Zoltán-Zsolt

Com. Ciucsîngeorgiu, Sat. Bancu

Romania

Első gazdálkodáshoz kötődő élményem 7 évesen, 1992 őszén történt hazatérve az iskolából, amikor megláttam az új román traktorunkat az udvaron, addig ugyanis egy pár lóval dolgoztak a szüleim és nagyszüleim. Az akkori
gazdaság még 3 tehénből állt és körülbelül 5-6 Ha saját területből. Az azóta eltelt 27 év alatt sikerült a rengeteg lemondás és nehézség árán eljutni a jelenlegi 55 fős tehén állományra, amelyből 40db tehén, a maradék üszó és borjú. Ezek mára mind tejhasznú állatok. A gazdaság évtizedeken át alakult ki, fokozatosan gyarapodott és fejlődni akart, így 2010-ben indítottam a céget annak érdekében, hogy tudjak uniós pályázatokat lehívni. A cég profilja tejelő szarvasmarhák tenyésztése és tejtermelés. Két pályázatot nyertem, az első fiatal gazda pályázat, amelyből egy új New Holland traktort vettem(2013), a második az gazdaság fejlesztésre szánt pályázat amiből egy traktor vontatású silózó gépet és siló betakarítására alkalmas pótkocsit vettem(2014). Folyamatosan átvettem a gazdaságot, illetve a tisztázott földterületek részét szüleimtől, jelenleg 16.23 Ha terület saját, ezen felül van bérleti szerződés területekre, illetve szüleim maradék földjeit is én művelem, közösen a szüleimmel, így elérve a közel 30 Ha összterületet, aminek legnagyobb részét a tehenek takarmány igénye szerint használjuk. Éveken át nagyobb mennyiségben burgonyát is termeltünk, ám hiába a szövetkezet szintű eladás, végül áttértünk teljesen a lucerna és siló kukorica termelésre. Szüleim és nagyszüleimmel ellentétben nekem már lehetőségem adódott felsőfokú végzettségre, földmérő mérnökként diplomáztam, aminek legnagyobb sikere a gazdaság területeinek a jogi rendezése. Viszont maximálisan csak a gazdaságban érzem otthon magam, azt szeretem igazán. Úgy látom amit a harmadik generáció tagjaként megkaptam, azt szeretném átadni a gyerekeimnek, hiszen 34 évesen már kétgyerekes
családapa is vagyok. Szeretem amit csinálok, ezert minden megtakarított pénzünket gyerekkorom óta folyamatosan vissza fektetjük a gazdaságba. Jelenleg van 3 New holland traktor(85-95-115 LE), amelyhez lassan sikerült kialakítani a gépparkot, volt amit azonnal és van amit részletekben sikerült megvásárolni. Silózó gép és pótkocsi, trágyaszóró, hígtrágyaszóró, kaszáló gép, ültető és vető gépek már teljes tulajdonba vannak, illetve rövid távú részletre sikerült szerződés kötni és megvásárolni egy új Deutz-Fahr körbálázót, Deutz-Fahr fóliázót és Pöttinger ekét. Mindezekre azért lett fokozatosan szükségem, mert nagyon nehéz munkást találni a gazdaságba, dolgozni itthon nem akar senki ebben a szakmában, fizikailag és időileg meg egyszerűen nem bírja a családom és a szüleim. Ráadásul az utóbbi évek tapasztalata, hogy a június és július rengeteg csapadékot hoz, ezáltal a közel 10 Ha lucerna kaszálása, szárítása, betakarítása borzasztóan körülményes feladat volt. Az időváltozások miatt évek óta az első rend lucernát szinte képtelenség betakarítani. Lassan lassan sikerült megfelelő mennyiségi földre szert tenni, illetve azokat modern gépekkel megdolgozni, másfelől a tehén állományt is fokozatosan nemesítjük, mivel az egyetlen biztos bevételi forrás a tej, így próbálunk minél jobb és minőségibb tejet előállítani, amiből megélhettünk. A tejet a csíkszeredai Friss tejgyár viszi reggelente, a farmon erre a célra kialakított csarnokból. Jelenleg napi 400 liter körüli tejet termelek, amely csúcsidőben eléri a napi 500 litert. Mindez függ a tehenek laktációjától, illetve hogy mennyire jó tejtermelő maga a tehén. Ezen a terén szeretnek a jövőben nagyobb eredményeket elérni, miközben próbáljuk megőrizni a legfontosabbat és átadni a gyerekeimnek a mezőgazdaság szeretetét. Sándor Zoltán-Zsolt, a gazdaság tulajdonosa voltam és örülök
hogy lehetőségem van itthon maradni és reményeim szerint itthon boldogulni, családomat és a gazdaságot itthon tartani, fenntartani!

Szép Béla

Szép Béla

Baraolt

Romania

2015-ben alapítottam meg saját gazdaságomat. Addig a családi gazdaságba segítettem be, különösen gyermekkorom vakációi teltek a mezőgazdasági munkák jegyében. A növénytermesztés iránti érdeklődésem folyamatos volt, így a pályaválasztásom idején a mezőgazdaságra esett a választásom. Középfokú tanulmányaim után a Kolozsvári Agrártudományi és Állatorvosi Egyetemre iratkoztam be 2002-ben, Állattenyésztés és Növénytermesztés szakra. Egyetemi éveim után még nem alapítottam saját gazdaságot, más megbízatásokat vállaltam, majd 2015-ben megalapítottam saját mezőgazdasági profilú egyéni vállalkozásomat. Gazdaságom az első évben 62 juhból, 1 lóból és közel 3 ha bérelt földterületből állt. Az elmúlt 3 évben gazdaságomban jelentős fejlesztéseket valósítottam meg. A kezdeti 3 hektáros bérelt földterülethez képest ma már 10,71 hektáron gazdálkodom, ebből 3 ha az egyéni vállalkozás tulajdonát képezi. Az azóta eltelt időszakban felszaporítottam több mint 80 főre a juhállományomat, majd 2019 elején eladtam a juhokat, teljesen a növénytermesztésre összpontosítok.
Gépállományom szintén fejlődött: 2015-ben még teljesen bérmunkában dolgoztattam meg a földeket, azóta vásároltam 1 új dobos fűkaszát, 1 forgatógépet, 1 kétsoros kézi burgonyaültető gépet (1974-es kiadású) és 1 ladewagent (1 to). A fűkaszán kívül minden gépet másodkézből vettem, használt, de működő állapotban. Gazdaságomban legnagyobb szükségem egy traktorra van, mivel jelenleg egy rokonságtól kölcsönkapott régi traktorral dolgozom, emellett továbbra is igénybe veszek bérmunkát azokra a feladatokra, amelyekre nincs megfelelő gépem és eszközöm.
Jelenleg csak növénytermesztéssel foglalkozom. A gazdaságom által használt földterületek növekedésével sikerült piacra is termelnem. Az állatállomány felszámolása után minden terményemet a helyi és körzeti piacokon értékesítem.
A használt területekből 3,78 ha kaszáló, a szántóföldi kultúrák szerkezete idén: 2,9 ha lucerna, 0,5 ha szemes kukorica, 0,51 ha csemege kukorica, 1,4 ha búza, 0,86 ha árpa és 0,52 ha zöldség.
A gazdaságom által előállított termények: széna, sarjú, szalma, pillangós virágú szálastakarmányok, szemes kukorica, csemegekukorica, búza, árpa, zöldségek (ezen belül: őszi káposzta, hagyma, cékla, fokhagyma).
Terményeimet elsősorban az erdővidéki gazdák körében értékesítem. A széna, sarjú, szalma és pillangós virágú szálastakarmányok iránt nagy a kereslet a szarvasmarhatartó nagy gazdaságok részéről, ugyanide adom el a szemes gabonák nagy részét. A zöldséget a háztól árulom évente a szeptember-november közötti periódusban.
A gazdaság működtetéséhez szükséges fogyóanyagokat szintén erdővidéki cégektől és online forgalmazóktól szerzem be. Vetőmagnak mindig tanusítvánnyal rendelkező magot használok, ezt az AGROSEL SRL-től szerzem be, a zsákokat, fóliákat stb. a SERVICE ROZMARI SRL-től vásárolom. Bérmunkát elsősorban a talajmegmunkáláshoz (szántás, tárcsázás, kombinátorozás), vetéshez, bálázáshoz, fóliázáshoz igényelek helybeli szolgáltatóktól.

Kanabe Szende-Monika

Kanabe Szende-Monika

Sat Turia, Comuna Turia

Romania

Egyeni vallalkozasom 2018-ban alakult, ferjemtol vettem at a gazdasagot, de tulajdonkeppen ketten gazdalkodunk. En javareszt a papirmunkaval foglalkozom, ferjem pedig a novenytermesztes felevel. 2016-ban Hegyvideki Gazdalkodo diplomat szereztem egy 720 oras kepzes kereteben, melybol 240 ora elmeleti kepzes volt es 480 ora gyakorlati kepzes. A kepzes soran elsajatitottam a gazdalkodas alapjait: szantofoldi kulturak, hegyvideki kerteszkedes, takarmanynovenyek termesztese, kaszalok karbantartasa, mezogepeszet, allattartas. Ugyanakkor szamviteli, marketing, kornyezetvedelmi es munkavedelmi ismereteket is szereztem.
Kovaszna megyeben gazdalkodom, a foldek harom kozigazgatasi egyseghez tartoznak. Ket telepules, Szentlelek es Torja, hegyvideki zonahoz tartozik, mig Kezdivasarhely nem. Az egyeni vallalkozas szekhelye Torja kozsegben van, itt van a legtobb fold is. A terulet, raktarhelyiseg ahol a szekhely van, magantulajdonban van, es kozjegyzo altal hitelesitett ingyenes berleti szerzodessel hasznalja az egyeni vallalkozas. Ez meg 10 evre szol. A foldek mind berelt foldek (Contract de arendare), amit a terulet igazolasokbol is lehet latni. Ezen berleti szerzodesek ervenyessege javareszt 2029-2030-ban jar le.
Tavaly is, az iden is 27.41 hektaron gazdalkodtam. 2019 a kulturak eloszlasa a kovetkezo: buza 14,67 ha, burgonya 7,92 ha, kukorica 1,98 ha, zoldseg 0,60 ha, lucerna 0,23 ha, kaszalo 2,01 ha.
A termest ertekesitem, buzat, szemes kukoricat, burgonyat, hagymat, lucerna-, szena- es szalma balakat adok el. A burgonya termes felere szerzodesem van az Enache Morarit Husi KFT -vel, a tobbit a szabadpiacon ertekesitem. Az apro burgonyat, szena-, szalma-, lucerna balakat a faluban, maganszemelyeknek, tehentarto gazdaknak adom el. A buzat es szemes kukoricat, kozvetiton keresztul nagyobb cegeknek adom: Panimon SA Onesti, Harmopan SA Csikszereda.
Tavaly volt 2.55 ha cukorrepam, azt a Botfalusi Cukorgyar szerzodi le minden evben. A Botfalusi Cukorrepa Termesztok Egyesuletenek is tagja vagyok, az errol szolo igazolast csatoltam az egyeb dokumetumokhoz.
A gazdalkodashoz szukseges inputokat (vetomag, mutragya, novenyvedo szerek) a Dachim KFT-tol es az Alcedo KFT-tol szerzem be.
Sajat eszkozeim vannak(1 db 105 loeros John Deere traktorom van, 1 db kultivatorom, 1 db 1990 evjaratu burgonyaszedo kombajnom es 1db szantofoldi permetezom) maganszemelyen, nem az egyeni vallalkozason. Sajnos ezek nagyon regiek, igy nem eleg hatekony a gazdalkodas.